Yeni Nesil İş Arama Yapay Zeka ile Hızlanıyor
2024-02-15 - 11:01
İş başvurusunda bulunurken hızlı ve verimli sonuç alabilmek için yapay zeka (AI) araçlarını kullananların sayısı giderek artıyor.

İş başvurusunda bulunurken hızlı ve verimli sonuç alabilmek için yapay zeka (AI) araçlarını kullananların sayısı giderek artıyor. Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi Michael Page’ın, yaklaşık 3.500 katılımcı ile Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa ülkelerinde yakın zamanda yaptığı araştırmaya göre; yapay zeka araçlarının kullanımı iş hayatında hızla yaygınlaşıyor. Araştırmaya katılan profesyonellerin %50’ye yakını, iş ararken özgeçmiş yazarları ve iş eşleştirme algoritmaları gibi yapay zeka araçlarından yararlandığını belirtiyor. 

Michael Page Teknoloji İş Birim Direktörü Deniz Çakirgil Sezen, yapay zeka araçlarının kullanımının yaygınlaşmasına rağmen, iş ararken, özellikle işe alım uzmanıyla çalışmanın, yapay zeka araçlarının sunamayacağı düzeyde kişisel etkileşim ve şirket kültürü anlayışı sağlayabileceğine dikkat çekiyor. Sezen, yapay zekanın iş dünyasında devrim yaratıyor olmasının, hala eşsiz değerdeki insan iç görüsü ve yaratıcılığının önüne geçemediğine de vurgu yapıyor. Ve ekliyor “ Çünkü uzman danışmanlar, yapay zekanın gücünden yararlanırken, insani dokunuşlarıyla CV'lerin hak ettiği değeri görmesini sağlıyor.”

Yapay zeka iş arama sürecini yeniden şekillendiriyor

Yapay zeka araçları iş arama sürecine yeni bir boyut kazandırıyor. Sürecin yeniden şekillenmesine şöyle katkı sağlıyor;

Zaman kazandırıyor: İş arayanların %74'ü yapay zeka araçlarını kullanmanın önemli ölçüde zaman kazandırdığını belirtiyor.

Doğru kapıları açıyor: İş arayanların %62'si yapay zekanın kendilerine daha uygun pozisyonları bulmalarına yardımcı olduğunu düşünüyor.

Kuşaklara göre eğilimler: 18-24 yaş arasındakilerin %64'ü yapay zeka araçlarını kullanırken, 40-49 yaş arasındakilerin sadece %35'i bunları kullanıyor; bu da yeni neslin iş ararken yapay zekayı daha çok kullanma eğiliminde olduğuna işaret ediyor.

Yapay zekaya karşı temkinli yaklaşım

Araştırmaya katılanlardan yarısından biraz fazlası iş aramak için yapay zekayı kullanmadığını belirtti. Önde gelen nedenleri ise;

Farkındalık eksikliği: Yapay zekayı kullanmayan katılımcıların yaklaşık üçte biri ya hangi yapay zeka araçlarının mevcut olduğundan habersizdi ya da bunları nasıl kullanacaklarından emin değildi.

Kişisel dokunuş arayışı: Katılımcıların yüzde 50'si işyerinde yapay zeka araçlarının kullanımının kişisel bir dokunuştan yoksun olduğunu düşünüyor. Bu yüzden, iş aramada yapay zeka araçlarına temkinli yaklaşıyor.

İşe alım uzmanlarının avantajı
İşe alımlarda gerçek uzmanlarla iletişimde olmanın avantajları ise şöyle sıralanıyor;

Kişiye özel kariyer rehberliği: Gerçek hayattaki işe alım uzmanları, iş başvurusunda bulunan yeteneklere özel kariyer tavsiyeleri sunar ve benzersiz niteliklerini daha derinlemesine anlar.

Özel fırsatlar: İşe alım şirketleri, yapay zekanın yetersiz kaldığı alanlar olan şirket kültürü ve özel işe alım ihtiyaçları hakkında ilan verilmemiş işlere ve kurum içi bilgilere erişim sahibidir.

Yapay zeka çağında iş arayanlar için 4 ipucu

Bugün işgücü piyasasında başarılı olmak, yapay zeka araçlarını benzersiz insan becerileriyle harmanlamak anlamına geliyor. İşte öne çıkmanıza yardımcı olacak dört pratik ipucu:

Verimlilik için yapay zekadan yararlanın: Sıkıcı veya tekrarlayan görevleri azaltmak için özgeçmiş oluşturucular ve iş eşleştirme algoritmaları gibi yapay zeka destekli araçları kullanın. Örneğin, bir yapay zeka CV yazarı özgeçmişinizi belirli roller için uyarlamanıza yardımcı olarak fark edilme şansınızı artırabilir.

Yaratıcılığınızı artırın: Yapay zekanın sayılarla arası iyi olsa da sizin yaratıcı yeteneğinizi yenemeyeceğini unutmayın. Eğlenceli beyin fırtınası oturumları veya etkileşimli atölye çalışmaları gibi yaratıcı enerjinizi açığa çıkaracak etkinliklere katılın. Bu şekilde alışılmış kalıpların dışında düşünmeyi gerektiren rollerde öne çıkacaksınız

Sosyal becerilerinizi geliştirin: Yapay zeka insan duygularının nüanslarından yoksundur, bu nedenle duygusal zeka, empati ve iletişim yeteneklerinizi geliştirmeye odaklanın. Bu nitelikler, iş mülakatlarında ve ağ kurarken gerçekten fark yaratabilir ve insanlarla daha derin bir düzeyde bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

Gelişmeleri takip edin ve onlara ayak uydurun: Alanınızdaki yapay zeka gelişmelerini takip edin ve yeni teknolojilere uyum sağlayın. 

İş aramakta kullanılan en yeni yapay zeka araçlarını ve bunların sektörünüzde nasıl kullanılacağını anlamak size rekabet avantajı sağlayabilir.

 

  • Beğen
YORUM YAZIN