Aşının halk sağlığı meselesi olduğunu önce devletimiz anlamalı
09.09.2021 - 11:12

Erdem Zarif

Erdem Zarif

Evet, aşı yok derken bolca aşı geldi. Üretmedik ama aldık. Neticede zaten Türkiye milli üretimi ile kıvanç duyan bir ülke olmaktan çoktan çıktı. Ayçiçek yağını kontrol altında tutmak için ne yapılır?

Gelişmiş ülke tarımda planlama yapar, üretimi artırır.

Türkiye ne yapar?

Tabi ki ayçiçek ithal eder.

Kuraklık baş gösterir.

Gelişmiş ülke ne yapar?

İç ovalara havza dışından su getirir. Mesela İsrail, deniz suyunu bile arıtır iklimsel değişime tarımın kaderini teslim etmez.

Türkiye ne yapar?

Tahıl ithalatının gümrük vergilerini kaldırır.

Aşıda da aynı…

Gelişmiş ülkeler aşısını üretti, halkını aşıladı, konuyu kapattı.

Ama biz ürettiğimiz aşıyı bir türlü seri üretime geçemiyoruz.

Fabrikayı kur, seri üretime başla, halkını aşıla, konuyu kapat.

Yok, Türkiye öyle yapmıyor. Aşı alıyor, neyse alsın, bari bununla vatandaşları aşıla…

Öyle de yapmıyor, her kafadan bir ses, aşı olan bir daha olsun, sonra bir daha olsun, koronavirüs bitmez, insanlar ölür ama aşı mecbur hale gelmez, sağlık çalışanları yorgun, millet yorgun ve umudunu kaybetmeye başlamış ama olsun, Türkiye’de işler böyle yürür.

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı dinliyoruz, somut tek kelime eder mi? Aşı konusunda bari karar alınır mı?

Neredeeee…

İnanın tek kelime etmiyor, başka başka konuları anlatıyor, telefonla görüştüğü liderleri anlatıyor, Afganistan’dan bahsediyor ama kaygılı anneler babalar, aşı olmuş, millet aşı olmadığı için aşısının bir anlamı olmamış insanlar kaygılı ama onlar önemli değil, o konulara girmiyor bile.

Bilim Kurulu Toplanıyor, Sağlık Bakanı açıklama yapar diye bekliyoruz, bir sıkıntı mı var? Konu nedir anlayamıyoruz ama kesin olan şu, aşı olanlara hatırlatma aşısı olmaktan başka somut bir önerisi Bakan’ın da yok…

Haydaaaa…

Böyle iş olur mu yahu?

Devletimiz neden hala aşı üretimini başlatmıyor? Neden aşı mecburi hala gelmiyor? Neden milletin geleceği sosyal medya dehlizlerine esir ediliyor? Neden somut adımlar atılmıyor?

Oğluma soruyorum, neden okulda yemek yokmuş?

Müdürleri, okulların ay sonu gibi kapanmasını bekliyormuş, onun için ihale yapılmamış, onun için okulda yemek çıkmıyor, çocuklar kantinlerde saçma sapan ürünlerle karnını doyuruyor.

Bu ne ciddiyetsizlik? Vallahi billahi anlayamıyorum.

Devletimiz kendi öncelikle aşının önemli olduğuna, aşının halk sağlığı meselesi olduğuna ve şahısların tercihlerine bırakılamayacağına inanmıyor ki, kime ne diyeceksin.

Her gün 300’e yakın insanımız vefat ediyor, entübe durumda yüzlerce insan ve…

Gelecekten umudunu kesmeye yüz tutmuş bir millet…

Hakikaten yazık, aşı çare değilse bizler niye olduk?

Aşı çare ise herkes niye olmuyor?

Süreç en kötü nasıl yönetilir, illa gösteriyor Türkiye… Üzücü.

 

  • Beğen
YORUM YAZIN