A Milli çok kötü yenildi, peki yapılması gereken ne?
07.09.2021 - 23:55

Akif Erdi

Akif Erdi

Aslında yıllardır geliyorum, diyen bir neticenin gelmişliğinden başka bir şey değil bu durum.

Türkiye’de alt yapı bitti, Galatasaray bu anlamda çok önemli bir noktadaydı, gerçekten dinamo görevi üstleniyordu, Tanju’lar, Okan’lar, Tugaylar, Arif’ler, Emreler hatta Arda’lar yetişmiyor artık.

Nihatlar, Ali’ler, Alpay’lar, Ünal’lar, Rıdvan’lar, Tuncay’lar, Aykutlar yetişmiyor artık.

Türkiye’de, Angola’dan, Etiyopya’dan, Uruguay’dan futbolcu getiren takımlarımızın altyapılarında futbolcu yetişmiyor artık.

Zaten ülkemizde de kime sorarsanız sorun futbolun sahada değil masada oynandığına inanıyor, futbolun neticesinin hakemle belirlendiğine inanıyor, futbolu bir şekilde bitirdiler artık.

Onun için nereden başlamak gerek? Diye bir soru sorunca aklıma ilk olarak Futbol Federasyonu, hatta Gençlik ve Spor Bakanlığındaki Spor Genel Müdürlüğü geliyor.

Oralardan başlamak lazım…

Etkili ve yetkili bütün isimlerin değiştirilmesi lazım…

Alt yapıların güçlendirilmesi lazım…

Bir Türk ekolü oluşturulması lazım…

Devşirme futbolla işte bu kadar oluyor, daha doğru bir ifade ile olmuyor.

Hollanda maçında bariz hale geldi ama Karadağ maçında da aslında takımımız çok kötüydü, hatta Cebelitarık maçında da kötüydü.

Avrupa Kupası maçlarını hiç ifade etmeyeceğim bile.

Tama Avrupa’da milli takımımız milletimizi rezil etti, peki takımlarımız çok mu güzel oynuyor? Avrupa fatihi dediğimiz Galatasaray kıytırık takımları bile yenemiyor.

Sivas bir tık yükselince havluyu attı, zira bir tık üst noktada Avrupa takımlarıyla, hangi ülkeden olursa olsun, hangi seviyeden olursa olsun başa çıkamayacağını kendisi de biliyor.

Trabzon’un da hali içler acısı değil mi Avrupa’da?

Yani kümülatif olarak bitmişlik var.

Şimdi yapılacak iş çok net, öncelikle futbolla ilgili Federasyon ve Bakanlıktaki herkes bu görevlerinden alınmalı, Futbol Federasyonu yönetimi, bu yenilginin sorumluluğunu almalı ve istifa etmeli.

Şenel Hoca zaten istifa etmeli.

Ondan sonra yeni bir yapılanmaya gidilmeli.

Yerli, Türk ekolüne sahip bir hoca ile işe yeniden başlanmalı, 3., 2.,1. Ligdeki ve Süper Ligdeki takımlara altyapı mecburiyeti getirilmeli, gençlerimizin arasından iyi bir takım oluşturulmalı.

Yani yeniden başlanmalı.

Bir takım yenilebilir, A Milli Takım çok yenilmiştir zaten ama ben hiçbir zaman bu kadar onursuz, bu kadar niteliksiz, bu kadar yetersiz bir futbol oynadığını inanın hiç görmedim.

Eğer Türk Milletine reva görülen, gençlerimizin ümidinin kırılmasına vesile olabilecek bu kötü futbol en ağır şekilde cezalandırılmazsa, kimse kusura bakmasın, dünya futbol oynar, Türkiye’de seyreder, paramızı eller yer, gençlerimiz işsiz güçsüz sokakta gezer, olan da gelecek nesillerimize olur.

Netice itibariyle Şenol Hoca’dan başlamamalı istifa, en yukarıdan, Bakanlıktaki spor genel müdürlüğünden başlamalı ve Şenel Hoca ile de sınırlı kalmamalı, takımın bütün sadece insanlar değil mantalite de değişmeli.

Böyle olursa gelecekte Türkiye’de futboldan bahsedilir, böyle olmazsa, futbol milletimizin onurunu yıkma aracı olmaya devam eder.

Evet, A Milli yenildi diyemeyiz, A Milli bittiğini herkese gösterdi, diyebiliriz Hollanda maçı sonrası, bakalım neşter vurulup Türk futbolu yeniden ayağa kaldırılabilecek mi?

Tam umudumuzun da olmadığını belirterek, izleyip göreceğimi ifade edelim.

Gerçekten çok yazık, futbol sevgimizi de bitiriyorlar, bari ona dokunmasalardı…

 

 

 

  • Beğen
YORUM YAZIN