Ramazan Erkoyuncu 4 yılı tamamlayamadı, Konya Şeker’de seçimli genel kurula gidiliyor
2024-07-09 - 20:16
Başkan Recep Konuk, başkanlığı bırakacağını ilan ettikten sonra, başkanlığa seçilen mevcut başkan Ramazan Erkoyuncu, başarılı olamadı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifini seçildikten 3 yıl sonra seçimli genel kurula götürmüş oluyor.

Türkiye’nin gıda devlerinden Konya Şeker’in de sahibi konumundaki Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinde, bu yıl yapılacak olan Mali Olağan Genel Kurul, yönetim kurulu kararı ile Seçimli Genel Kurula dönüştürülmüş oldu.

Bugün yayınlanan genel kurul ilanında, seçimli genel kurulun 27 Temmuz 2024 Cumartesi günü yapılacağı belirtildi.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin Yönetim Kurulu Başkanı olan, Konya Şeker, Çumra Şeker, Panagro, Soma Termik Santral, Kangal Termik Santral, Panplast, Seydibey, Altınekin gibi iştirakleri ile Torku gibi devasa bir markanın da yönetimini üstlenmiş oluyor. Onun için de Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin Başkanlığı Konya tarımı, Konya ekonomisi, Türkiye tarımı ve Türkiye ekonomisi için çok önemli bir hale geliyor.

Recep Konuk’un başkanlığı döneminde Konya Şeker, konsolide bakıldığında ülkenin en büyük 4 gıda devinden biri konumundaydı. Recep Konuk, başkanlığı bırakacağını ilan ettikten sonra, başkanlığa seçilen mevcut başkan Ramazan Erkoyuncu, başarılı olamadı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifini seçildikten 3 yıl sonra seçimli genel kurula götürmüş oluyor. 

Özellikle çiftçilerden alınan buğday, ayçiçeği, patates, mısır, süt, besi gibi 36 kalem ürünün alınmasının durdurulması ya da alımların düşmesi, Konya Şeker’in regüle yapma işlevinin ortadan kalmasına neden oldu ve bu ürünlerde çiftçinin istediği rakamlar piyasada oluşamadı.

Torku markasının mimarı Recep Konuk’un bu süreçte tekrar aday olması bekleniyor.

Konya’da bulunan 52 bin çiftçinin vereceği kararla, 27 Temmuz 2024 Cumartesi tarihinde Konya Şeker yeni başkanını seçmiş olacak.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifine seçilen başkan, ülkemizin en önemli tarım kuruluşlarından PANKOBİRLİK’in de başkanı seçilmesi hasebiyle ülke tarımında da önemli bir noktada söz sahibi olmuş oluyor.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin Genel Kurul İlanı şöyle:

  • Beğen
YORUM YAZIN