Minik Murat tam 17 tane boncuk mıknatıs yuttu
2021-10-27 - 09:34
Minik Murat tam 17 tane boncuk mıknatıs yuttu

Pamukkale ilçesinde yaşayan Özdemir ailesinin 19 aylık evlatları Murat, geçen hafta apansız rahatsızlanınca hususi bir hastaneye götürüldü. Akciğer enfeksiyonu şikayeti üstüne çekilen röntgende, çocuğun midesinde yabancı cisim bulunmuş olduğu tespit edildi.

 

Pamukkale Üniversitesi Hastanesine götürülen çocuk için burada acil ameliyat sonucu alındı. Çocuk Gastroenteroloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Kocamaz ve grubu, Murat’ın midesindeki 5 milimetre çapındaki 17 boncuk mıknatısı ortalama 2 saat devam eden operasyonla çıkardı.

Midedeki boncuk biçimindeki mıknatısların bir ortada toplanması, röntgen ve endoskopi imgesine de yansıdı.

 

Operasyonun akabinde olağan servise alınan Murat Özdemir’in tedavisi sürüyor.

“ÇOCUKLARDA YABANCI CİSİM YUTMA OLAYI ÇOĞALDI”

Doç. Dr. Halil Kocamaz, evlatların ufak cisimleri yutabildiğini ve bunun kimi zaman makus sonuçlara yol açtığını tabir etti.

Çocuğun midesinden çıkardıkları mıknatısların kendilerini de şaşırttığını aktaran Doç. Dr. Kocamaz, şunları söylemiş oldu:

 

​​​​​​​”Operasyonda sahiden midede boncuklardan oluşan bir halka bulunduğunu gördük. Bu yuvarlak cisimlerin midenin içini delerek gömüldüğünü fark ettik. Biz bunu çıkartmaya çalıştığımızda da bizim metal aletlerimize mıknatısların yapıştığını gördük. Hasebiyle mıknatıs bulunduğunu anladık. Çocuklarda mıknatıs yutmak oldukca tehlikeli bir durumdur. Bu cisimlerin ortalama 1 aydır midede bulunduğunu varsayım ediyoruz.”

Ufak evladı olan aileleri, oyuncaklardaki yaş sonuna dikkat etmeleri ve yutulabilecek boyuttaki cisimleri ortalıkta bırakmamaları mevzusunda uyaran Kocamaz, “Pandemiyle beraber, çocuklarda yabancı cisim yutma hadisesi arttı. Mıknatıslar fark edilmeseydi midedeki deliği daha da büyüterek çocuğun sıhhatini mühim bir tehlikeye sokabilirdi.” diye konuştu.​​​​​​​​​​​​​​

 

Kaynak:Haber7

  • Beğen
YORUM YAZIN