Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, Konya'daki 'kürekli' vahşette 'tahliye' kararına itiraz etti
2023-01-23 - 11:31
Konya'da, kürekle köpeğe vurarak öldüren ve haklarında 6'şar yıla kadar hapis cezası istenen sağlık teknisyeni Murat Bacak (27) ile hayvanı sürükleyerek götüren Sefa Çakmak hakkında mahkeme, ilk duruşmada tahliye kararı vermişti. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, sanıklara cezada indirim uygulanması ve kararın da ileri tarihe ertelenmesi kararına itiraz etti.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın konuya ilişkin açıklaması şöyle: 

Konya ilimizde Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde; şüpheliler M.B ve S.Ç'nin kürekle köpeğe sert şekilde vurduğuna dair görüntülerinin tespit edilmesi üzerine; Cumhuriyet Başsavcılığımızca 24.11.2022 tarihinde, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanuna Muhalefet suçundan resen soruşturma başlatılmıştır. Aynı tarihte gözaltına alınan iki şüpheli 25.11.2022 tarihinde Konya nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanarak kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmiştir. Yürütülen soruşturma sonucunda 08.12.2022 tarihli iddianame ile her iki şüpheli hakkında "Bir Ev Hayvanını veya Evcil Hayvanını Kasten Öldürme" suçundan Konya Asliye Ceza Mahkemesine kamu davası açılmıştır. 

Konya 14.Asliye Ceza Mahkemesince 20.01.2023 tarihinde sanıklar M.B ve S.Ç hakkında karar verilmiş olup Cumhuriyet Başsavcılığımızca her iki sanık hakkında alt sınırdan daha fazla uzaklaşılması (daha fazla ceza verilmesi) gerektiği ve haklarında verilen hükmün açıklamasının geri bırakılmaması gerektiği gerekçeleri ile karar aleyhine 23.01.2023 tarihinde itiraz yoluna başvurulmuştur. 

İtirazın değerlendirilmesi süreci devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

  • Beğen
YORUM YAZIN