İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Yurt Genelinde Yaşanan Aşırı Yağış ve Fırtınaya İlişkin Açıklamalarda Bulundu: 9 Vatandaşımız Vefat Etti...
2023-11-20 - 17:10 | Son Güncelleme: 2023-11-20 17:21
Zonguldak'ın Ereğli ilçesi açıklarında aşırı yağış ve fırtınadan batan Türk bayraklı 'Kafkametler' adlı kuru yük gemisinin bulunması için Sahil Güvenlik, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Kıyı Emniyeti ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, kayıp 12 personelden 1’inin Ereğli sahilinde cansız bedenine ulaştı. Bakan Yerlikaya sel felaketi ardından son durumu aktarırken, 'Şu ana kadar sel, fırtına ve sağanak yağışlarda 9 vatandaşımızın vefat ettiğini üzerek ifade etmek istiyorum.' dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Karadeniz Ereğli ilçesinde dün fırtına nedeniyle ikiye bölündükten sonra kıyıya vuran Kamerun bayraklı geminin bulunduğu sahilde yaptığı açıklamada, dün bölgedeki rüzgar hızının zaman zaman 70 knotun üzerine çıktığını, dalga boynun da 8-9 metreyi bulduğunu belirtti.

İlçedeki olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle İzmir'e gitmek üzere limandan ayrılan Türk bayraklı "Kafkametler" adlı kuru yük gemisinin sürüklenerek mendireğe çarpmak suretiyle battığını anımsatana Bakan Ali Yerlikaya, gemide bulunan 12 kişilik Türk mürettebattan 1 vatandaşın cansız bedenine sabah saatlerinde ulaşıldığını söyledi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, limanda bağlı Kamerun bayraklı "Pallada" isimli kargo gemisinin de sürüklenerek karaya oturduğunu, 13 kişilik mürettebatın itfaiye ekiplerince kurtarıldığını, yine Kamerun bayraklı "SORMOVSKIY 45" adlı kargo gemisinin halatının kopmasıyla sürüklendiğini ve liman römorkörü tarafından 12 kişilik mürettebatıyla güvene alındığını kaydetti.

Arama Kurtarma Faaliyetlerine 797 Görevli Katılıyor

"Kafkametler" gemisinden 11 kayıp personelle ilgili Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı, AFAD, Kıyı Emniyeti, jandarma, emniyet ve itfaiye ekiplerinin, hava koşullarının düzelmesiyle arama kurtarma faaliyetlerine bu sabah erken saatlerde başladığını aktaran İçişleri Bakan Yerlikaya, "Dün geminin battığı saatten itibaren karadan tarama ve gözetleme kesintisiz devam etmiştir. Nitekim bu tarama ve gözetimle 1 mürettebatımızı bulduk, teşhis ettik." diye konuştu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, arama kurtarma faaliyetlerine 797 görevlinin katıldığı bilgisini vererek, "295 araç, 2 uçak, 1 helikopter, devriye botlarımızla yoğun şekilde havanın bize müsaade ettiği ölçekte arama kurtarmalarımız devam ediyor. Temennimiz en kısa zamanda kayıp 11 mürettebata ulaşmak." dedi.

Helikopterlerin sabah saat 08.55'te, 2 uçağın da saat 10.00'dan itibaren keşif ve gözetleme çalışmalarını başlattığını aktaran İçişleri Bakan Ali Yerlikaya, "Aslında sabahın ilk saatlerinde rüzgar hızı daha düşüktü. Buraya gelirken yine askeri mendireğimizin oradaydık. 15 knotun üzerinde 20 knota kadar rüzgar hızı maalesef bu noktada. Şu anda dalga boyları da 3-4 metre yüksekliğinde ama buna rağmen arkadaşlarımız büyük gayretle faaliyetlerine devam ediyor." şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Karadeniz Ereğli'de 3 vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirerek, "Batman'da 1 kayıp vardı, o vatandaşımıza da ulaşıldı maalesef 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. 1 vatandaşımız da Diyarbakır Hani'de sele kapılarak hayatını kaybetti. Bulunan 1 mürettebatımızla şu anda fırtına, sel ve aşırı yağışlardan dolayı 9 vatandaşımızın vefat ettiğini üzülerek ifade etmek istiyorum. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun diyorum. Başta kıymetli yakınları olmak üzere aziz milletimize baş sağlığı diliyorum." dedi.

Fırtınanın Vurduğu Zonguldak'a 50 Milyon Lira Kaynak

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Sadece "Kafkametler" gemimizin mürettebatından 11 kayıp var. Onun haricinde diğer vilayetlerimizde herhangi bir kayıp şu an için AFAD'ın bize bildirdiği şükürler olsun yok. Bu turuncu uyarı verilen illerden sadece 16'sında 2 bin 9 ihbar yapıldı. Bu ihbarlara ulaşan bütün turuncu uyarı yapılan illerdeki görevli sayımız 7 bin 52. Bunun 323'ü AFAD personelimiz olmak üzere tüm ilde valilerimizin koordinasyonunda gerçekten çok büyük özveriyle gayretler gösterildi ve bu sabah 11.00'de Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzden almış olduğumuz brifingden sonra sadece 2 vilayetimizde, Rize ve Artvin'de turuncu uyarı var. Onun haricinde turuncu uyarı yok. Az sayıda sarı uyarı var."

İçişleri Bakanı Yerlikaya, Zonguldak'ta fırtına nedeniyle 57 okulun çatısının uçtuğunu bildirerek, "Bunlarla ve diğer harcamalarla ilgili ilk etapta AFAD'dan 50 milyon lira Valiliğimizin emrine, İl Özel İdaremize kaynak gönderdik. Burada Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin ile görüştük. Enerji Bakanı'mızla, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı'mızla, hakeza Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı'mızla görüştük." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gelişmeleri anbean takip ettiğini ve Ereğli'ye gelirken de gelişmeleri kendisine aktarıp talimatlarını aldıklarını dile getiren Bakan Ali Yerlikaya, okulların çatılarının onarım çalışmalarına başlanan ilçede, 43 ev iş yerinin çatısının uçtuğunu, bununla ilgili de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün zarar tespitlerini yaptığını söyledi.

Bakan Yerlikaya, su baskınlarından olumsuz etkilenen ev ve iş yerlerinin yanı sıra aynı zamanda ekili dikili araziler, ahırlar ve hayvan mevcuduyla ilgili gelen ihbarların da değerlendirilerek zarar tespitlerin yapıldığını aktardı.

Yarın akşama kadar tespitlerin biteceğini tahmin ettiklerini ifade eden Bakan Yerlikaya, "En geç cuma-cumartesi günü destek ödemelerini de AFAD olarak vatandaşlarımıza yapıyor olacağız." dedi.

"Batan Gemi Enkazının Mendirek Bölgesinde Olduğunu Tahmin Ediyoruz"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek, olumsuz kava koşullarına rağmen olayın başından itibaren üstün gayret gösteren görevlilere teşekkür etti ve cansız bedeni bulunan denizcinin olayın yaşandığı yerden ne kadar uzakta bulunduğuna ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Buradan 600 metre ileride askeri mendireğimiz var. Bu mendireğin hemen dış tarafında, Kafkametler gemisinin dün sabah saat 10.14 gibi maalesef çapası tutunamıyor. Tabii bununla ilgili savcılık ve bilirkişiler raporu verinceye kadar kesin konuşmamız doğru olmaz, bu tahmini bilgi. Çapanın tutunamaması ve dolayısıyla geminin kontrolünü kaybetmesinden sonra askeri mendireğin uç tarafındaki kısma çarpıyor ve parçalanıyor. Bu görüntü var bizde. Dolayısıyla oradan başlamak üzere bütün o bölgeye yakın civarda battığı saatten itibaren kara gözetlemesi yapıyorlar. Zaten o gözetlemeler sayesinde aşçı olduğunu yakınlarının söylediği 1 mürettebatımızın maalesef cansız bedenine ulaştık."

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, geminin nerede bulunduğuna dair soruyu ise "Hemen mendireğe çarptığı yerin önündeki sularda olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların hepsi hava koşulları normalleştiği zaman tespitleri gerçekleştirilecektir." şeklinde cevapladı.

İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, Karadeniz Ereğli'de İncelemelerde Bulundu

Diğer taraftan İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, Karadeniz Ereğli'de incelemelerde bulundu.

Ereğli Kaymakamlığı'ndaki koordinasyon toplantısının ardından ilçe merkezinde taşkın nedeniyle zarar gören iş yerlerini ziyaret eden Bakanımız Sayın Yerlikaya, esnafa geçmiş olsun dileklerini ifade etti.

Bakanımız Sayın Yerlikaya, daha sonra fırtına nedeniyle ikiye bölündükten sonra kıyıya sürüklenen Kamerun bayraklı kuru yük gemisini inceledi.

Bakanımız Sayın Yerlikaya'ya, Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, AFAD Başkanı Okay Memiş, AK Parti Zonguldak milletvekilleri Muammer Avcı, Ahmet Çolakoğlu ve Saffet Bozkurt, AK Parti İl Başkanı Mustafa Çağlayan, Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı ve AFAD çalışanları ile kurum müdürleri eşlik etti.

İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, Zonguldak'ta Yaşanan Fırtına ve Sele İlişkin Açıklamalarda Bulundu

İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde limandan çıktıktan sonra iletişimin kesildiği geminin mendireğe çarparak battığını bildirerek, "Gemide bulunan 12 Türk mürettebat ile halen irtibat kurulamamıştır. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, AFAD, Kıyı Emniyeti, jandarma, emniyet, itfaiye ekipleri hazır beklemektedir. Olumsuz hava koşullarının düzelmesiyle hemen arama kurtarma faaliyetlerine başlanacaktır." dedi.

İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı'nda düzenlediği basın toplantısında da, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 19 Kasım'da 29 şehirle ilgili turuncu uyarı verdiğini ancak gün içinde bu sayının 41 kente kadar yükseldiğini söyledi.

Bu kapsamda valilikler koordinasyonunda belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının önemli hazırlıklar yaptıklarını belirten Bakanımız Sayın Yerlikaya, şu ana kadar 16 ilde 1611 ihbar geldiğini, 65 çatı uçması, 270 ağaç devrilmesi, 102 su basması ve 1150 diğer olayların bildirildiğini anlattı.

Bakanımız Sayın Yerlikaya, Türkiye genelinde meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle Diyarbakır'da 1, Batman'da 1 olmak üzere 2 kişinin hayatını kaybettiğini ifade ederek, vefat eden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

İhbarlar sonucu 4 ilde 109 kişi kurtarıldı

2 ildeki olaylarda yaralanan 50 kişiye de şifa dileyen Bakanımız Sayın Yerlikaya, "Zarar gören araç sayımız 4 ilde 16 ve şu ana kadar 16 ilimizde 7 bin 17 görevli arkadaşımız var. 4 ilde 109 vatandaşımız yapılan ihbarlar üzerine arkadaşlarımız tarafından kurtarıldı." diye konuştu.

İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, "Olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle İzmir'e gitmek üzere limandan ayrılan Türk bayraklı 'Kafkametler' adlı kuru yük gemisi, sürüklenerek mendireğe çarpmak suretiyle batmıştır. Gemide bulunan 12 Türk mürettebat ile halen irtibat kurulamamıştır. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, AFAD, Kıyı Emniyeti, jandarma, emniyet, itfaiye ekipleri hazır beklemektedir. Olumsuz hava koşullarının düzelmesiyle hemen arama kurtarma faaliyetlerine başlanacaktır." ifadesini kullandı.

Yine öğlen saatlerinde Ereğli Limanı'nda bağlı bulunan Kamerun bayraklı "Pallada" isimli kargo gemisinin, halatının kopması nedeniyle karaya oturduğunu söyleyen Bakanımız Sayın Yerlikaya, gemide bulunan 13 mürettebatın kurtarıldığını anımsattı.

İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, Kamerun bayraklı bir başka geminin de halatının kopması sonucu sürüklendiğini ve liman römorkörü tarafından 12 mürettebatıyla yedeğe alınarak kurtarıldığını dile getirdi.

Meteorolojiden alınan tahminlerin, havanın yarın sabah itibarıyla daha iyi olacağı yönünde olduğunu aktaran Bakanımız Sayın Yerlikaya, dün sabah erken saatlerde rüzgarın zaman zaman 74 nat, dalga boyunun 9 metreye ulaştığı ve görüşün 25 metreye düştüğü bilgisinin paylaşıldığını söyledi.

"Duamız, Temennimiz, Bu Kardeşlerimize Bir An Önce Ulaşmak"

"Bu kadar olumsuz hava koşulu ortamından maalesef 'Kafkametler' adlı gemimizde bulunan 12 vatandaşımız, 12 Türk mürettebatının da arama kurtarma faaliyetini yapamadık, üzülerek bunu belirtmek istiyoruz." diyen İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, sabah saatlerinde havanın arama kurtarma çalışması yapmaya fırsat vermesini beklediklerini ifade etti.

İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, tüm ekipler olarak olumsuz hava koşullarının düzelmesiyle çalışmalara başlayacaklarını ve gelişmeleri sürekli olarak kamuoyuyla paylaşacaklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da gelişmeleri anbean takip ettiğini dile getiren İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, "Duamız, temennimiz, bu kardeşlerimize bir an önce ulaşmak. Allah, tekrarından, tüm afetlerden ülkemizi, şehrimizi korusun diyoruz. Hepimize geçmiş olsun." dedi.

Gemide Görevli Bir Denizcinin Cesedine Ulaşıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde limandan çıktıktan sonra mendireğe çarparak batan Kafkametler gemisinde görevli bir denizcinin cesedine ulaşıldığını bildirdi.

Denizcilik Genel Müdürlüğünün sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, şu bilgi verildi:

"Karaya oturan ve iletişimin kesildiği Kafkametler gemisinde görevli bir denizcimizin naaşı kurtarma ekiplerince Ereğli sahilinde bulunmuştur. Batan gemideki diğer denizcilerimizi arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Denizcimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Başımız sağ olsun."

 

 

 

  • Beğen
YORUM YAZIN