Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Osmaniye'de Çeşitli Temaslarda Bulundu
2023-11-17 - 23:50
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Birçok ilimizde yeni idare mahkemeleri kurduk çünkü idari yargıda özellikle yıkım kararları, hasar tespit davaları ve hak sahipliğiyle ilgili davalar konusunda yoğunlaşmanın olacağını biliyorduk." dedi.

Osmaniye Valiliğini ziyaret ile Vali Erdinç Yılmaz ve diğer ilgililerle basına kapalı toplantının ardından konuşan Tunç, toplantıda Osmaniye'de yapılan yatırımları değerlendirdiklerini ve bu yatırımlarla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Osmaniye'nin "şehitler diyarı" olduğunu vurgulayan Tunç, kentin tarımda ve sanayide ilerlemesini ve kalkınmasını sürdürmeye devam ettiğini aktardı.

Bakan Tunç, kentin 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen 11 ilden olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 20 bin hak sahibi var, 10 bin ağır hasarlı bina söz konusu ve Osmaniye'de 1010 canımızı depremde kaybettik. Allah'tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Bir kez daha Osmaniye'mizin başı sağ olsun. Bundan sonra 'artık yaraları sarma zamanı' demiştik, 6 Şubat'tan itibaren hükümetimiz, Cumhurbaşkanı'mızın önderliğinde yoğun bir çalışma başlattı. 6 Şubat'tan bu yana da yaraları sarma mücadelesini, şehirlerimizi yeniden inşa etme mücadelesini gerçekleştiriyoruz. Biz de Adalet Bakanlığı olarak deprem anından itibaren diğer bakanlıklarımız gibi 7/24 bir kriz merkezi oluşturmuştuk ve bölgede özellikle delil tespitlerinin yapılması çok önemliydi. Bu anlamda da bölgeye diğer illerimizden 1000 hakim ve savcımızı intikal ettirmiştik, 984 bilirkişi bölgede incelemeler yapmıştı, delil tespitleri yapmıştı."

Ayrıca 538 adli tıp personelini de bölgeye intikal ettirdiklerini belirten Tunç, bunların bir kısmının Osmaniye'ye geldiğini, yoğun bir çalışmayla deprem sonrası yapılan çalışmalara katkı sağladıklarını anlattı.

"Kardeş Adliye Projesi" ile 8 bin 951 personeli de diğer illerden deprem bölgesindeki illere intikal ettirdiklerini kaydeden Tunç, Ceza İnfaz Kurumları Arama Kurtarma (CEKUT) personelinin bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına katıldıklarını ve 49 kişiyi enkazdan kurtardıklarını anımsattı.

Tunç, deprem bölgesinde 2'si müstakil, diğerleri hükümet konaklarında bulunan 15 adliye binasının hasar gördüğünü aktararak, "Bunların yeniden inşa sürecini başlattık. Tekrar hızlı bir şekilde ihalelerini, proje çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. İnşaat programlarını da hızlı bir şekilde devam ettiriyoruz." dedi.

Bu süreçte bölgede yeni mahkemelerin kurulmasını sağladıklarını vurgulayan Bakan Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birçok ilimizde yeni idare mahkemeleri kurduk çünkü idari yargıda özellikle yıkım kararları, hasar tespit davaları ve hak sahipliğiyle ilgili davalar konusunda yoğunlaşmanın olacağını biliyorduk. Bu yoğunlaşmayı karşılayabilmek için de bölgede yeni mahkemelerin kurulmasını sağladık. 11 vilayetimizde 131 yeni mahkeme kuruldu. 174 ilave hakim ve savcı atamaları gerçekleştirildi. 47 ilave idari yargı hakimi, toplamda 221 ilave hakim bölgede çalışmalarına başlamış oldu."

Bakan Tunç, Osmaniye'de de idare mahkemesi kurulmasını sağladıklarını hatırlatarak, "İdare mahkememizde deprem kaynaklı 1055 dava açıldı. Eğer burada idare mahkemesi açılmamış olsaydı bu iş için vatandaşlarımızın komşu illere gitmesi zor olacaktı. O nedenle Osmaniye'de idare mahkemesinin kurulması bu anlamda önemliydi. Osmaniye'de yeni hakim atamaları da gerçekleştirdik. İdare mahkememize 7 idari yargı hakiminin ataması gerçekleşti. Deprem sonrasında 1 savcı, 12 hakim, toplamda 20 ilave hakim atamasını gerçekleştirdik." diye konuştu.

BAKANLIKLARIMIZIN DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇALIŞMALARI KONTROL EDİLİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özellikle deprem bölgesinin yeniden inşası sürecinde bir aksama olmaması için her kabine toplantısında ilk gündem maddesi olarak konuyu gündeme getirdiğini ifade eden Tunç, "Bakanlıklarımızın deprem bölgesindeki illerdeki çalışmaları sürekli kontrol ediliyor. Bu anlamda da önceliğimiz bizim daima 6 Şubat depremlerinde yıkılan şehirlerimizi yeniden inşa etmek ve afet riskine karşı dayanıklı şehirler kurmak." açıklamasını yaptı.

Tunç, afet riskiyle ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yaptığı kanun çalışmasının Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasalaştığını, kanun çerçevesinde özellikle yargı hizmetlerinin deprem bölgesinde aksamamasıyla ilgili önemli düzenlemeler yer aldığını bildirdi.

Gaziantep'te gerçekleştirdikleri toplantıda dile getirilen görüşler doğrultusunda idari yargılama usulü kanununa geçici bir yeni madde eklendiğini anımsatan Tunç, şunları kaydetti:

"6 Şubat depremlerinden zarar gören 11 vilayetimizde yıkım kararlarıyla ilgili olarak, hasar tespit davalarıyla ilgili olarak belirli olan süreçten ayrı bir usulü ihdas etmiş olduk. Bu bir geçici bir madde. Yaklaşık 760 günde sonuçlanacak olan bir idari dava, bu usulle 168 günde tamamlanmış olacak. Ayrıca bölge dışından da bilirkişi atanabilmesine imkan sağlayan, bilirkişi raporlarının, yargı süreçlerinin burada gecikmemesiyle ilgili olarak gerekli yasal düzenlemeleri de gerçekleştirdik. Geçen hafta Meclis'imizde yasalaştı ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Burada yeni kurulan idare mahkememiz de bu usul çerçevesi içerisinde açılan davaları hızlı bir şekilde sonuçlandıracak."

BAKAN TUNÇ: DEPREM BÖLGESİNDE YARGI HİZMETLERİNİN AKSAMAMASI NOKTASINDAKİ TAKİPLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ

Diğer taraftan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kilis’e gelen Bakan Tunç, Kilis Valisi Tahir Şahin'i de ziyaret etti. Valilikte açıklama yapan Bakan Tunç, kentteki yatırımlarla ilgili toplantı gerçekleştirdiklerini, deprem sonrası yapılan çalışmaları ele aldıklarını anlattı.

"Asrın felaketi" olarak nitelenen 6 Şubat depremlerinden etkilenen Kilis'te yaraların sarılması mücadelesinin devam ettiğini, deprem bölgesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kabinenin hep birinci önceliği olduğunu belirten Bakan Tunç, şehirlerin yeniden inşasıyla ilgili yapılan çalışmaların hep gündemlerinde olduğuna dikkati çekti.

Adalet Bakanı Tunç, 680 bin konutun bir yıl içerisinde inşa edilip hak sahiplerine teslim edilmesine ilişkin sürecin başladığını, Kilis'teki 4 bin 552 ağır hasarlı binanın yüzde 93'ünün yıkıldığını anlatarak, kentte 700'e yakın konutun inşasının gelecek ay tamamlanacağını ve hak sahiplerine teslim edileceğini belirtti.

Deprem anından itibaren 11 ilde yargı hizmetlerinin aksamaması için çalışmaları titizlikle sürdürdüklerini, bölgeye farklı illerden bin hakim ve savcının, 8 bin 951 adliye personelinin gönderildiğini, 4 bölge idare, 131 yeni mahkemenin kurulmasını sağladıklarını, 221 hakim ve savcının ilave olarak bölgeye atamalarını gerçekleştirdiklerini anlatan Tunç, depremde ağır hasar gören ceza infaz kurumlarından 12 bin hükümlünün de başka illere nakledildiğini kaydetti.

750 GÜNDE BİTECEK DAVA 168 GÜNDE TAMAMLANACAK

Bakan Tunç, yargı hizmetlerinin aksamaması için bin 196 konteyner gönderdiklerini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Hızlı bir şekilde hasar gören adalet binalarımızın onarımlarını gerçekleştirdik. Ağır hasarlı olan 15 adalet binamız vardı. İkisi müstakil bina. Biz bunların hepsini yatırım programlarına alarak inşaat süreçlerini, proje çalışmalarını başlattık. Bir kısmının ihalelerini gerçekleştirdik ve gecikmeksizin bu süreci takip ediyoruz. Yine bölgede 253 adliye konutunun da yatırım programına alınmasını sağladık. Tabii özellikle yargı hizmetlerinin bölgede aksamaması, yıkım kararlarından hasar tespitlerinden doğan idari davaların tıkanmaya meydan vermemesiyle ilgili olarak da gerekli tedbirleri aldık. Gaziantep ilimizde, tüm bölgede hakim ve savcılarımızın, uygulayıcılarımızın, idarecilerimizin katıldığı bir bölge toplantısı, deprem değerlendirme toplantısı, yargı hizmetleriyle ilgili gerçekleştirmiştik. O toplantıdaki ihtiyaçlar, görüşler doğrultusunda da yasal düzenleme gerektiren hususları Türkiye Büyük Millet Meclisimizin takdirlerine sunduk ve iki önemli konuda yasal düzenleme gerçekleşti ve geçen haftadan itibaren de yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'de yayımlandı. Hasar tespitlerinden ve yıkım kararlarından doğan idari davalarda yeni bir usul, geçici madde.

Sadece 6 Şubat depremlerinden etkilenen 11 vilayetimizde görülecek olan davalarla ilgili olarak idari yargılama usulüne geçici bir madde ilavesini sağladı Meclisimiz. Buradaki değerlendirmeler sonrası çıkan görüş doğrultusunda normal süreçte 750 günde bitecek dava bu usulle 168 gün içerisinde tamamlanmış olacak. Dolayısıyla yargı hizmetlerinin, özellikle, idari davaların yıkım kararlarını geciktirmemesi, şehirlerimizin yeniden inşa sürecinin gecikmemesi anlamında önemli bir düzenlemeydi."

Aynı düzenleme içerisinde özellikle bilirkişi raporlarının gecikmemesi, yargılamanın gecikmemesinin önemli olduğunu dile getiren Tunç, "O nedenle de bölge dışından bilirkişi atanabilmesiyle ilgili olarak da yine Bilirkişilik Kanunu'muza geçici bir madde ekleyerek özellikle mevzuat bakımından da bölgede, deprem bölgemizdeki devam eden davalarda bir tıkanıklığın olmaması için gerekli yasal düzenlemeleri de hayata geçirdik. Tabii bu yasal düzenlemelerin uygulamasını gerçekleştirecek olan hakim ve savcılarımız da titiz şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Ve burada şu ana kadar yargı hizmetlerinde herhangi bir aksama söz konusu değil." dedi.

KİLİS'E YENİ ADLİYE BİNASI YAPILACAK

Kilis'te bir adliye binasına ihtiyaç olduğunu aktaran Bakan Yılmaz Tunç, şöyle devam etti:

"Kilis'te 2012 yılında tamamlanan adalet binamız artık Kilis'in artan nüfusu nedeniyle ihtiyaca cevap veremez hale geldi. 8 bin 460 metrekare büyüklüğünde, Kilis'te merkez adalet binamıza artık yeni bir bina yatırım programına teklif ediyoruz. 11 bin 329 metrekare büyüklüğünde Kilis ek Adalet Binası'nın 2024 etüt proje programına ve ardından da inşaat programına alınmasıyla ilgili yatırım programına teklifimizi sunduk. Ayrıca Kilis'e 2024 yılı yatırım programı için adliye personelimiz için de 36 yeni, ilave konut projemizi de yatırım programına teklif ettik. Yine Kilis'imize son atamalarla göreve yeni başladılar, bir kısmı da başlamak üzere. Yazı işleri, katip bu tür personel ihtiyaçlarını karşılamak için 65 yeni personel ataması gerçekleştirdik. Deprem bölgesindeki diğer bakanlarımız da özellikle tüm illeri zaman zaman ziyaret ederek kendi alanlarındaki çalışmaları bölgede yakından takip ediyor. Adalet Bakanlığı olarak bölgede yargı hizmetlerinin aksamaması noktasındaki takiplerimizi sürdürüyoruz. Bir an önce depremde yıkılan şehirlerimizi yeniden inşa edeceğiz ve bundan sonra tabii ki afet riskine karşı dayanıklı şehirlerin üretilmesi noktasındaki politikamızı da işte yine yeni yasal düzenlemeyle bu yönde de bir yasal düzenleme gerçekleştirdik. Artık şehirlerimizin bu tür felaketlerde daha dayanıklı olması noktasındaki kararlılığımızı Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sürdürmeye devam edeceğiz."

Bakan Tunç, daha sonra Adliye Sarayı'nı, Baro’yu, Belediye’yi ziyaret etti.

 

 

  • Beğen
YORUM YAZIN